Acil

Acil

 

Kalp krizi geçiren, trafik kazasında yaralanan bir kişiyi hayata döndürmek sadece birkaç saniyenin içinde olan bir süreçtir. Örnek olarak ana damarlardaki bir kanama, insanı 5-6 dakika içinde öldürebiliyor. Duran bir kalbi 3-4 dakika içinde yeniden çalıştırmak için mutlaka müdahale edilmesi gerekiyor. Bu süre geçtiği takdirde, oksijensiz kalan beyinde çok ciddi ve geri dönüşümü çok zor zararlar oluşuyor. O yüzden hayatta kalmak yapılan ilk müdahalelere bağlıdır.

Dünya Sağlık Örgütü’nün yapmış olduğu açıklamalara göre, ölümcül bir rahatsızlığı olan kişi, eğer 5 dakika içinde hastaneye yetiştirilirse, %70 oranında kurtarılabiliyor. Bu oran 25 dakika içinde %50′ye, bir saat içinde ise ne yazık ki sıfıra düşüyor.

Bunun için olayın ya da kazanın oluşumunu izleyen ilk dakikalar “ALTIN SAATLER” olarak tanımlanmaktadır. Çünkü bu Saatler içinde müdahale edildiği takdirde, beyin, kalp, akciğerler müdahaleden önce ya da sonra kendi çalışma ritimlerine dönebiliyorlar. Böylelikle bir hayat daha ellerimizde tekrar can buluyor.

7/24 hizmet vermekte olan Acil servisimizde;  Doktor, Hemşire, Laborant, Röntgen Teknisyeni ve Hasta Bakıcıları görev yapmaktadır.

 

Hemen Ara

WhatsApp WhatsApp