HACAMAT ZAMANI

Hacamat ne zaman yapılır?

Hacamat yaptırmanın belli günleri vardır. Bu günleri mevsim, ay ve haftanın günleri olarak hem tıbbi hemde dini yönünü Hadis-i Şerifleri esas alarak yazmaya çalıştık.

Mevsim olarak yılın 12 ayı istenildiği ve gerekli olduğu durumda yapılır.

En faydalı hacamat ilkbaharda ve sonbaharda yapılan hacamattır.

Ömründe hiç hacamat yaptırmamış bir kimse daha faydalı diye uygun olan hacamat mevsimini veya hicri takvimi beklemek yerine ilk fırsatta yaptırması daha uygundur.

Zira uygun günün gelmesini beklemek kanda bulunan mevcut toksit maddelerin yayılmasına sebep olur.

Ayrıca sıcaklar bastırdığında yaz aylarında özellikle sıcak memleketlerde ikamet edenlere hacamat çok tavsiye edilir.

Hem sıcak memlekette ikamet edip hemde yüksek tansiyon rahatsızlığı bulunanlar sadece yaz ayında 2 kez yaptırsalar yeridir.

Kış aylarında yapılan hacamat ise bilhassa grip, nezle, soğuk algınlığı gibi bağışıklık sistemi zayıf veya stresli ortamlarda çalışanların sık sık yakalandığı kış hastalıklarına karşı en iyi korunmayı sağlar. Eğer hacamat hastalık tedavisi için yapılacaksa mevsim, ayın günleri ve haftanın günlerinin hiç bir önemi yoktur. İlk fırsatta yaptırmak daha uygundur.

 

( Hicri ) Ay olarak hacamat

Sünnet olan en faydalı günler hicri 17, 19 ve 21. günlerdir.

Hacamat hicri 5-25 arasında yapılırsa bi mahsuru olmaz.

Tıbbın dehası İbn-i Sina Hz.leri El Kanun Fıt Tıbb(  Tıbbın kanunu ) adlı eserinde ‘Çok acil durum yok ise hicri 25 inden sonra ve 5 inden önce hacamat yapılmamasını tavsiye eder.’

Hacamatın en faydalı olduğu zaman hicri takvime göre 3 üncü haftada yapılanıdır. Bu dönemde ayın çekim gücü artar.

Ayın kendi yörüngesi üzerindeki çeşitli konumlarına göre denizlerde, hatta karalarda ve atmosferde med ve cezir olaylarının meydana geldiği, bununda yeni ay ve dolunay dönemlerinde en yüksek seviyeye ulaştığı bilinmektedir.

Günümüzde yapılan bazı araştırmalar ayın insan vücudu üzerinde benzer etkiler meydana getirdiğini, dolunay günlerinde vücuttaki hormon ve sıvı dengesinde değişmeler görüldüğü kadınlardaki doğum ve adet görme kanamalarının daha şiddetli olduğunu ortaya koymuştur.

Ayın çekim gücü göz ardı edilecek bir faktör değildir. Ayın büyük olduğu dolunay zamanında çekim gücü artışı nedeni ile denizler kabarır, asabiyet, kavga, gürültü, yaralanma, aile içi kavgalar hep bu döneme rast gelir. Hatta beyin bile kafatası içerisinde şişer.

Bu sebeple hacamatı dolunayın çekim gücünden faydalanmak hicri ayın onundan sonra ve yirmibeşinden önce yaptırmak bu nedenle önemlidir.

Hicri on ila yirmibeş arasında yapılan hacamat beden için hem rahatlatıcı olur, hemde toksit maddelerde hareketli olmasından dolayı hacamat için en ideal zamandır.

Hacamat eğer hastalık tedavisinde ziyade sadece sünnet için yaptırılacaksa ayın ikinci döneminde özellikle 17, 19, 21 gibi tekli günler tavsiye edilir.

Sünnet için hacamat yaptırmak demek; hiçbir rahatsızlığım yok, sadece Rasulallah SAV efendimiz tavsiye ettiği için hacamat yaptırıyorum demektir.

 

Hiçbir rahatsızlığı olmayanlar bu günlerde yaptırmalı, hastalık tedavi amaçlı hacamat olanlar ise ne zaman fırsat bulurlarsa ilk fırsat da hacamatlarını yaptırmalıdır.

Hemen Ara

WhatsApp WhatsApp