YENİ CORONA VİRÜS HAKKINDA BİLGİLER

YENİ CORONA VİRÜS HAKKINDA BİLGİLER

SORU: 2019-Yeni Coronavirüs (2019-nCoV) nedir?
CEVAP: 2019-Yeni Coronavirüs (2019-nCoV) ilkez kez Çin’in Hubei eyaletinin Wuhan şehrinde saptanmış olan solunum yolu virüsüdür. Bu virüs daha önce insanlarda hastalık olışturmamıştır.

SORU: 2019-Yeni Coronavirüs’ün kaynağı nedir?
CEVAP: Bilim adamları 2019-Yeni Coronavirüs’ün kaynağını tespit etmek için yoğun olarak çalışmaktadırlar. Coronavirüsler ailesinin çok sayıda alt türü bulunmaktadır. Bunlardan bazıları insanlarda hastalık yaparken diğerleri deve, kedi, yarasa gibi hayvanlarda hastalık oluşturmaktadır. Bu yeni virüsün kaynağını saptamaya yönelik genetik incelemeler halen devam etmektedir. 2003 yılında Çin’de ortaya çıkan ve bir coronavirüs olan SARS etkeninin misk kedilerinden insanlara bulaştığı aynı şekilde 2012 yılında Suudi Arabistan’da görülen MERS hastalığı etkeninin de develerden insanlara bulaştığı saptanmıştır.

SORU: Bu virüs nasıl yayılıyor?
CEVAP: Bu virüsün esas olarak bir hayvanda ortaya çıktığı ve şimdiki bilgilerimize göre insandan insana bulaştığına dair kuvvetli şüpheler bulunmaktadır. İnsandan insana bulaş potansiyeli nedeni ile hastalığın devam edebileceği şüphesini doğurmaktadır. Genel olarak bazı virüsler (kızamık virüsü gibi) çok bulaşıcı iken bazıları daha az bulaşıcıdır. Şimdilik bu yeni Coronavirüsün insanlar arasında kolayca bulaşıp bulamadığına dair bilgiler kısıtlıdır.

SORU: 2019-Yeni Coronavirüsü (2019-nCoV), MERS ve SARS virüsleri ile aynı mıdır?
CEVAP: HAYIR. Coronavirüs ailesinin çok sayıda üyesi vardır. Bunların bazıları insanlarda bazıları da hayvanlarda hastalık oluşturur. Yeni ortaya çıkan 2019-nCoV, MERS (Middle East Respiratory Syndrome) veya SARS (Severe Acute Respiratory Syndrome) virüsü ile yanı değildir. Ancak, genetik çalışmalar bu virüsün SARS ile ilişkili bir virüsten köken aldığını düşündürmektedir.
SORU: Kendimi nasıl koruyabilirim?
CEVAP: Hâlihazırda yeni coronavirüsü engelleyecek bir aşı yoktur. Hastalıktan korunmanın en iyi yolu bu virüs ile temas etmekten kaçınmaktır. Solunum yolu hastalığına neden olan virüslerden korunmak amacıyla;
• Ellerinizi su ve sabunla en az 20 saniye yıkayınız.
• Ellerinizi yıkamadan gözlerinize, burun ve ağzınıza temas etmekten kaçınınız.
• Hasta insanlarla temas etmeyiniz.
• Hastaysanız evinizde kalnınız.
• Öksürme veya hapşırma sırasında kâğıt mendil kullanınız ve kirli mendili çöp kutusuna atınız.
• Temas ettiğiniz yüzeyleri sık sık temizleyiniz.

SORU: Yeni coronavirüsün neden olduğu hastalığın belirti ve bulguları nelerdir?
CEVAP: Yeni coronavirüsün neden olduğu hastalığın belirtileri ateş, öksürük, üşüme-titreme, solunum sıkıntısıdır. Ancak bu belirtiler diğer solunum virüslerinin de neden olduğu hastalıklarda görülmekte olup sadece coronavirüse özgü değildir.

Hazırlayan: Doç.Dr. Ahmet KARAKAŞ

Hemen Ara

WhatsApp WhatsApp